Overslaan en naar de inhoud gaan

Hervorming arbeidsmarktinfrastructuur: Hoofdlijnen netwerksessie 29 juni 2026

29 juni 2026

Op maandag 29 juni 2026 was er een periodieke netwerksessie over de hervorming van de arbeidsmarktinfrastructuur. Deze sessies zijn bedoeld voor de programmanagers en kwartiermakers van de arbeidsmarktregio’s.

Het programma bestond uit drie onderdelen:

  • update over de hervorming van de arbeidsmarktinfrastructuur door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid;
  • update van een aantal ontwikkelingen door het Landelijk Ondersteuningsteam Regionale Arbeidsmarkt (LORA);
  • interactieve praktijkuitwisseling.

Je leest hier een samenvatting van de hoofdlijnen van de bijeenkomst.

Meer weten?

Bekijk de presentatie van het Landelijk Ondersteuningsteam Regionale Arbeidsmarkt. Wil je meer weten over een ontwikkeling bij de hervorming arbeidsmarktinfrastructuur? Stuur dan een mail naar Lilian van Grimbergen via lilian.vangrimbergen@samenvoordeklant.nl of Benthe Goes via benthe.goes@samenvoordeklant.nl. Verder vind je veel informatie op de themapagina en in de FAQ .

De volgende bijeenkomst hervorming arbeidsmarktinfrastructuur voor de programmanagers en kwartiermakers van de arbeidsmarktregio’s vindt plaats op maandag 21 september 2026. De bijeenkomst is online en duurt van 15:00 tot 16:30 uur.

  • In het Landelijk Beraad Arbeidsmarktinfrastructuur van 22 juni was aandacht voor de talentstrategie die het kabinet gaat organiseren. Hierin worden op landelijk niveau keuzes gemaakt voor een toekomstgerichte economie. Het kabinet komt deze zomer met een nadere toelichting op de talentstrategie via een brief aan de Tweede Kamer. Het Landelijk Beraad ziet voor zichzelf een belangrijke rol weggelegd bij het verder brengen van de talentstrategie. Juist ook voor een goede verbinding met wat er in de regio’s gebeurt.

    Het Landelijk Beraad is ook geïnformeerd over de aanbeveling van de Stichting van de Arbeid over van-werk-naar-werk afspraken en de bijbehorende handreiking. De sociale partners hebben deze aanbeveling opgesteld voor de cao-onderhandelingen. Zie voor meer
    informatie het nieuwsbericht van de Stichting van de Arbeid van 12 mei 2026. De afspraken zijn in lijn met de hervorming van de arbeidsmarktinfrastructuur en de keuzes daarbij.

  • Het ministerie van SZW heeft in samenwerking met LORA een regiotour gepland in september en oktober. De bedoeling is om meer in de breedte het gesprek aan te gaan met de arbeidsmarktregio’s. Een belangrijk thema is het naar werk begeleiden van nieuwkomers en specifiek van asielzoekers en statushouders. Het kabinet heeft de ambitie uitgesproken om in vier jaar 75.000 meer asielzoekers en statushouders naar werk te willen begeleiden. Hierbij is er een sleutelrol voor de samenwerkende partijen in de arbeidsmarktregio’s.

    Er zijn zes bijeenkomsten verspreid over het land. Zie de presentatie voor data en locaties. Het programma wordt nog bekendgemaakt. De uitnodiging is voor de regionale programmanager plus nog één vertegenwoordiger van de regio.

  • Gemeenten en UWV maken in de regio een Uitvoeringsplan SUWI voor de
    werkgeversdienstverlening. Na de herziening van SUWI wordt hierin ook werkzoekendendienstverlening opgenomen. LORA stelt daarom samen met SZW een handreiking op. De handreiking gaat over de samenwerking tussen gemeenten en UWV bij het opstellen en uitvoeren van het
    uitvoeringsplan. LORA en SZW willen hierover het gesprek voeren in de arbeidsmarktregio’s. 

    Een aantal regio’s wordt benaderd maar zelf aanmelden is ook mogelijk. Wil je meedenken en -lezen? Neem contact op met Rob Gruijters:
    rob.gruijters@samenvoordeklant.nl.

    Er is ook een handreiking in de maak over gegevensuitwisseling in overeenstemming met de
    nieuwe arbeidsmarkinfrastructuur. Hierbij zijn eveneens meelezers welkom. Neem voor meer informatie contact op met Reinier Wardenaar, reinier.wardenaar@samenvoordeklant.nl.

  • Recent is de inspiratiegids Werkgeversdienstverlening: Overgang van WSP naar Werkcentrum verschenen (zie het nieuwsbericht). Vervolgens zijn er een webinar en online sessies over 2 praktijkvoorbeelden (Groot-Amsterdam en Rijnmond) georganiseerd. Op basis van de reacties vanuit de arbeidsmarktregio’s wordt een Q&A opgesteld. Ook gaat LORA na of onderlinge ondersteuning tussen regio’s kan worden gefaciliteerd.

  • Vanuit arbeidsmarktregio Rivierenland komt een vraag over de financiering van nieuwe initiatieven, naast wat al opgenomen is in de regionale meerjarenagenda. Hoe gaan andere regio’s daarmee slim om? Het betreft budget, mandaat en bestuurlijke gevoeligheid.
    In veel regio’s is een oplossing gevonden waardoor er voor de financiering van een nieuw initiatief niet steeds bij het Regionaal Beraad hoeft te worden aangeklopt. Zoals:

    • Een innovatiebudget voor nieuwe projecten en ideeën die passen binnen de regionale meerjarenagenda. De programmanager kan (in samenspraak met de partners) aanvragen tot een bepaald bedrag honoreren.
    • Opgavegericht begroten in combinatie met een helder afwegingskader binnen de nieuwe governancestructuur. Het Regionaal Beraad hoeft dan niet voor elke nieuwe uitgave goedkeuring te geven.
    • Pragmatisch inregelen met een bandbreedte aan de bovenkant van de begroting.