Pilot voor toepassen van arbeidsinformatie
Alle arbeidsmarktregio’s gaan een meerjarenagenda opstellen die bestaat uit een beleidsagenda (vijfjarig) en een uitvoeringsagenda (tweejarig). “Wij wilden dit aangrijpen om kennisgedreven werken te stimuleren”, zegt Rosan van Nieuwkerk, beleidsmedewerker bij SZW. Belangrijk is dat data over de arbeidsmarkt de onderbouwing vormen voor de regionale meerjarenagenda. Hierover gaat de handreiking Meerjarenagenda en Arbeidsmarktinformatie.
SZW heeft in augustus de eerste versie van het raamwerk voor de meerjarenagenda gepubliceerd. Rosan licht toe: “Daarin staan veel analytische vragen en wordt ook de verbinding gelegd tussen de sociale opgave, economische opgave en onderwijsopgave. Daarmee zijn we er echter nog niet wat betreft arbeidsmarktinformatie. Om hierin meer inzicht te krijgen, hebben we de pilot ‘toepassen arbeidsmarktinformatie’ georganiseerd.”
De pilot ging in september van start en is begin november afgerond. Er deden vier regio’s mee: Achterhoek, Fryslân, Midden-Limburg en Rijnmond. Verder waren UWV, SBB en VNG erbij betrokken. Een belangrijke vraag was: in hoeverre kunnen professionals op basis van de huidige arbeidsmarktinformatie kennisgedreven beleidskeuzes maken? De pilot heeft hiervan een goed beeld opgeleverd en daarover lees je meer in de handreiking. Ook is op basis van de resultaten het raamwerk verbeterd.
Fryslân: van inzicht naar overzicht en uitzicht
Marcel Bos (Fryslân) en Sandra Slijpen (Midden-Limburg) vertellen over hun ervaringen tijdens de pilot. Fryslân hanteert sinds 2023 een programmatische aanpak waarin kennisgedreven werken nadrukkelijk een plek heeft gekregen, zegt Marcel. “Wij willen gaan van inzicht naar overzicht en uitzicht. We hebben met sectoren het gesprek gevoerd over wat er allemaal leeft. Vervolgens zijn we op zoek gegaan naar relevante data en dat leverde een verrassing op. Want er zijn zoveel data.”
Fryslân maakt gebruik van ArbeidsmarktInZicht voor het ontsluiten van de vele informatiebronnen en is in zee gegaan met het kennis- en onderzoekscentrum DataFryslân voor het analyseren en duiden van data. De pilot kwam op het goede moment. “Hiermee konden we kijken of onze aanpak werkt en ook leren van andere regio’s.” De data zorgen volgens Marcel voor versterking van inzichten. “Daardoor wordt focus aangebracht. We kijken nu naar de consequenties voor de gezamenlijke opgave in de regio.”
Marcel benadrukt het belang van het proces. “De meeste regio’s hebben veel partners, zeker in de netwerksamenwerking. Zorg ervoor dat iedereen het proces doorleeft. Het gaat erom dat iedereen zich herkent in en ook committeert aan de gezamenlijke opgave.”
Midden-Limburg: Regio in Beeld als basis
Midden-Limburg had aan de hand van een arbeidsmarktanalyse een strategische agenda vastgesteld. Er is echter nog een concretiseringsslag nodig voor de meerjarenagenda, vertelt Sandra Slijpen. De pilot is benut om een beter beeld van de voor de regio belangrijke arbeidsmarktinformatie te krijgen.
Daarvoor zijn eerst alle vragen uit het raamwerk uitgewerkt. Dit bleek niet de juiste weg, zegt Sandra. “Het leverde een document van zo’n 60 pagina’s op. We hebben niet genoeg professionele capaciteit om ermee aan de slag te gaan.”
Besloten werd om de UWV-publicatie Regio in Beeld als basis te nemen en data van onder meer SBB over de onderwijsopgave eraan toe te voegen. “Samen zorgt dit voor een goed overzicht. Met Regio in Beeld konden we al 70 procent van de vragen uit het raamwerk beantwoorden.” Als vervolg wordt in het eerste kwartaal van 2025 een grote regionale bijeenkomst over arbeidsinformatie georganiseerd, waarvoor alle samenwerkingspartners een uitnodiging krijgen.
Data zijn geen doel op zich, merkt Sandra op. “Ze vormen een middel om tot een gerichte gezamenlijke aanpak te komen die past bij onze regio.” Zij heeft een tip voor andere regio’s. “Hou het praktisch en pragmatisch. Kijk vooral naar wat er allemaal al aan data beschikbaar is.”
Rosan van Nieuwkerk en Sander Pulles van het ministerie van SZW zijn door UWV geïnterviewd over het raamwerk en de pilot. Lees hier dit artikel.