Overslaan en naar de inhoud gaan

Verklein de afstand van werkgevers tot de arbeidsmarkt met Open Hiring

02 april 2025

Dat solliciteren via Open Hiring een verademing is voor veel werkzoekenden, ligt voor de hand. Maar denken werkgevers die dit instrument al een kans gaven er ook zo over? En welke ondersteuning vraagt het van arbeidsmarktprofessionals? Drie experts deelden hun visie en ervaringen tijdens de bijeenkomst ‘Inclusief werkgeverschap en Open Hiring’ van het Landelijk Ondersteuningsteam Regionale Arbeidsmarkt op 27 maart.

Het is een frustrerende paradox: de helft van de vacatures is moeilijk te vervullen, terwijl er meer dan genoeg mensen op zoek zijn naar werk om die kloof te dichten. “Het probleem ligt bij de werkzoekenden”, krijgt Steven Hubeek van werkgeversorganisatie AWVN steevast te horen van werkgevers. “Zovelen hebben een afstand tot de arbeidsmarkt. En die afstand wordt almaar groter.”

Spreker Jos van Delft over Open Hiring
Jos van Delft

Klinkende resultaten in tijden van krapte

Maar op bijval van Hubeek hoeven klagende werkgevers niet te rekenen. “Lange tijd was de keuze reuze. Maar nu is dat niet meer zo. Deze werkzoekenden zijn de arbeidsmarkt. Als werkgevers hebben we ons hiertoe te verhouden, maar dat lukt ons blijkbaar niet. Dus wie heeft er nu eigenlijk een afstand tot de arbeidsmarkt?” 

Intussen heeft menig early adopter al klinkende resultaten geboekt. Zo kreeg BuyBay binnen drie dagen vijftig reacties op een magazijnfunctie, kwamen op een informatieochtend van Wiltec veertig man af, had de gemeente Zoetermeer onverwachts meer dan vijfhonderd gegadigden voor drie functies en meldden zich bij een McDonalds-vestiging in één jaar duizend sollicitanten.  

Vrees voor uitstroom

Jos van Delft van Start Foundation, een vermogensfonds dat innovatieve arbeidsmarktprojecten ontwikkelt, deelt deze duizelingwekkende cijfers met grote regelmaat. De reactie die hij krijgt van werkgevers en arbeidsprofessionals is vaak hetzelfde: Klinkt goed. Maar hoe zit het met de uitstroom?  

“De vrees voor uitstroom is groot, maar onterecht. Onderzoek wijst uit dat die bij Open Hiring gelijk is aan reguliere sollicitatieprocedures. Dat geldt overigens ook voor de prestaties en het ziekteverzuim van kandidaten.”

Maar het is niet altijd het gouden ei. Van Delft hebben ook weleens meegemaakt dat zelfs op een vacature met Open Hiring niemand reageerde. “Dat gaf stof voor een goed gesprek. Zo bleek een werkgever door het lage loon dat ze boden niet interessant genoeg. En bij een ander zijn we uitgeweken naar andere manieren van werving.”

Spreker Jolanda van de Ven over Open Hiring
Jolanda van de Ven

Onderdeel van de dienstverlening van UWV

Open Hiring prijkt op de lijst van 34 oplossingen van het UWV waarmee werkgevers personeelstekorten mee aan kunnen pakken. Het instrument is landelijk ingebed in de dienstverlening van UWV, onder de vleugels van het landelijke Servicepunt Inclusief. Het zaadje hiervoor werd in 2021 geplant met een regionaal project in Zeeland, vertelt Jolanda van de Ven (UWV).

“Als experiment zijn we met twee werkgevers met Open Hiring gestart. Mensen konden op een vacature solliciteren met hun naam en e-mailadres, meer was niet nodig. Een van de twee werkgevers was een restaurant, gevestigd in een uithoek van Zeeland. Dat had binnen een week een lijst van twintig geïnteresseerden.

“Met toestemming heeft de manager de contactgegevens van de mensen die naast de baan grepen binnen zijn netwerk gedeeld. Zo kregen we het balletje aan het rollen bij nog meer werkgevers. Met behulp van Open Hiring hebben we in Zeeland binnen een jaar tachtig mensen kunnen plaatsen. Een uitzonderlijk aantal voor deze regio.”

Open Hiring ambassadeurs beschikbaar

In 2024 heeft UWV landelijk ruim 300 werkzoekenden weten te plaatsen via Open Hiring en varianten hierop. Dat is volgens Van Delft te danken aan de inzet van het servicepunt en aan de ruim veertig Open Hiring ambassadeurs waar UWV over beschikt, verdeeld over alle arbeidsmarktregio's. Zij zijn door Start Foundation opgeleid om op deze manier een brede doelgroep aan te trekken.

Haar tip voor arbeidsprofessionals: “Schroom niet om de Open Hiring ambassadeur van jouw arbeidsmarktregio mee te vragen als je een werkgever gaat bezoeken waarvan je weet: die is sociaal, staat open voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt en doet niet moeilijk over eisen.”

Steven Hubeek over het perspectief van werkgeversorganisatie op Open Hiring
Steven Hubeek

Maak een begin

Heb je het vervolgens over Open Hiring met een werkgever, lees die dan niet de les, adviseert Hubeek. “Maak werkgevers liever bewust van de realiteit van nu. Bijvoorbeeld door ze de vraag te stellen: leveren die bewuste of onbewuste eisen in het baanprofiel jullie echt op wat er nodig is?”

Van Delft raadt aan om samen met werkgever te kijken wat bij hen past. “Wil je aan zuivere Open Hiring doen, dan heb je acht beloften aan werkzoekenden in te lossen. Maar dat hoeft niet allemaal meteen. Maak een begin. Bijvoorbeeld door aan een assessment of proefdag vast te houden, maar opleiding en achtergrond wel los te laten. Dan heb je een kapstok van waaruit je kunt uitbreiden.”

Sluitend systeem

Nu de inzichten in de do’s en dont’s van Open Hiring op zak zijn, is het zaak om het wervingsinstrument uit te laten waaieren. Van Delft: “Stel je voor wat we al bereiken als er in elke regio zelfs maar tien of twintig bedrijven zijn waarvan je weet: bij een vacature kan iedereen hier terecht?”

Helemaal mooi zou het volgens hem zijn als Open Hiring een sluitend systeem wordt. Hij denkt aan procedures die alsnog een oplossing helpen vinden voor gemotiveerde mensen die er te laat bij waren, zoals voor de vijfhonderd geïnteresseerden in gemeente Zoetermeer. En aan de komst van passende serviceverlening voor werkgevers als een kandidaat via Open Hiring toch geen goede match blijkt.

“Er lopen al een paar interessante pilots. En wie weet wat de komst van werkcentra aan kansen biedt? Het is goed om hier met elkaar over na te denken.”

Meer weten?

Heb je vragen naar aanleiding van deze bijeenkomst, of wil je in contact opnemen met een van de experts? Neem contact op met Rob Daamen via rdaamen@samenvoordeklant.nl.

Sprekers Steven Hubeek, Jos van Delft, Rob Daamen en Jolanda van de Ven
v.l.n.r. Steven Hubeek, Jos van Delft, Rob Daamen en Jolanda van de Ven