Overslaan en naar de inhoud gaan

Overheidswerkgevers zorgen samen voor duurzame plaatsingen

Gepubliceerd op 07 oktober 2024

Banenafspraakmatchtafel Zwolle toont dat focus op een sector werkt

Mensen die onder de banenafspraak vallen een baan bezorgen is niet het hele verhaal. Want soms dreigen deze mensen later uit te vallen. Omdat de eerste functie niet goed past of omdat iemand zich ontwikkelt. De Banenafspraakmatchtafel in regio Zwolle (BAM 038) zorgt ook dan voor een nieuwe plek.

Floris van den Bergh (IND) merkte dat veel banenafspraak-kandidaten bij overheidswerkgevers een tijdelijk contract kregen. ‘Tegen de tijd dat iemand een vaste aanstelling moest krijgen, werd het contract niet verlengd. Dan kreeg ik verzoeken of ik een nieuwe werkplek had. Dat betekent dat je heel weinig tijd hebt om uit te proberen of iemand in jouw organisatie past voordat je die persoon vast moet aannemen. Dat werkt niet goed. Zo creëer je geen duurzame banen.’

Het eerste overleg van BAM 038 in 2023: Karin van Ringen (staand eerste van links), Marjon Pelgrom (staand derde van links) en Floris van den Bergh (zittend tweede van rechts)
Het eerste overleg van BAM 038 in 2023

Hoe zorgen we voor doorstroom?

Dat sommige kandidaten uitvielen, was ook Karin van Ringen van WSP Regio Zwolle opgevallen. ‘We hadden bijvoorbeeld 45 mensen geplaatst bij P-Direkt. Dat is een overheidsdienst die het Rijk ondersteunt bij personeelszaken. Na verloop van tijd bleek dat sommige mensen op hun tenen liepen en sommige anderen juist veel meer aankonden. Vaak is er bij andere overheidswerkgevers een werkplek die beter past. 
Als werkgevers samen kijken of ze plaats hebben voor elkaars kandidaten, kunnen ze voor doorstroom en duurzaamheid zorgen. Precies daarvoor is de matchtafel bedoeld.’

Van Ringen liep al lang rond met het idee om zo’n werkgeversnetwerk op te zetten voor haar aandachtssector overheid en onderwijs. ‘Daar heb ik Floris en 3 andere overheidswerkgevers bij betrokken: Rijkswaterstaat, RVO en de Belastingdienst. We zijn gaan sparren en het gewoon gaan doen.’ Door corona liep het plan vertraging op, maar in februari 2023 was de eerste bijeenkomst.

Wat werkt?

Die eerste keer was het nog zoeken naar de juiste vorm, vertelt Van Ringen: ‘Ik had allemaal cv’s van kandidaten uitgeprint en toegelicht. Dat leverde nul reacties op. ‘Dat moest anders! De volgende keer lieten we iemand zich presenteren voor de groep. En die jongeman met autisme deed dat zo goed dat hij meteen 3 gesprekken met werkgevers in de pocket had.’ 

Nu zijn er elke keer 1 tot 3 mensen die zich presenteren. Mensen die vers van school hun eerste baan zoeken, al enige werkervaring hebben, of ergens niet op hun plek zitten en iets anders zoeken. Kandidaten vinden het wel heel spannend. ‘Soms staan de zweetpareltjes op hun gezicht. Wij stellen ze dan op hun gemak. Als iemand presenteren echt heel moeilijk vindt, helpen we door de kandidaat te interviewen. Maar er is nog niemand geweest die de kans niet pakte. En ze doen het heel goed. We zijn altijd plaatsvervangend trots.’

Er is nog niemand geweest die de kans niet pakte om zich te presenteren.

Karin van Ringen

Focus is een pluspunt

Er zijn meer matchtafels in Nederland, maar regio Zwolle onderscheidt zich door de combinatie van zichzelf presenterende kandidaten en de aandacht voor doorstroom. En er is nog iets bijzonder volgens Van den Bergh: de bijeenkomsten zijn alleen gericht op de overheidssector. Daarbinnen zijn banen vergelijkbaar, wat doorstromen bevordert. In Amsterdam en Utrecht bijvoorbeeld zitten alle werkgevers bij elkaar. 

95% van de overheidsvacatures die Van Ringen onder ogen krijgt vallen onder de Banenafspraak. Dat is in andere sectoren niet zo. ‘Onderwijs hebben we er eerst ook bij betrokken. Maar daar is het toch wel veel lastiger om de banenafspraak onder de aandacht te krijgen.’

Van en voor werkgevers

De matchtafel is voor en door werkgevers. En er haken er steeds meer aan. Bijvoorbeeld niet alleen een HRM-manager van een organisatie, maar ook teammanagers of coördinatoren Banenafspraak. De bijeenkomsten zijn elke 6-8 weken. Steeds bij een ander lid, dat dan ook de voorzitter levert. Ook buiten de bijeenkomsten weten werkgevers haar en elkaar te vinden.

Zorg dat iedereen er wat van opsteekt

Arbeidsdeskundige Marjon Pelgrom (UWV Werkbedrijf) schuift ook telkens aan bij de bijeenkomsten. ‘Kandidaten met een Wajong- of Participatiewet-uitkering hebben recht op voorzieningen en aanpassingen zoals jobcoaching of loonkostenvoordeel. Vragen daarover kan ik dan meteen beantwoorden. En bij elke bijeenkomst zoomen we in op een bepaald onderwerp.’

Van Ringen benadrukt dat de bijeenkomsten om meer gaan dan matchen alleen. ‘We leren van elkaar, we bespreken casuïstiek en beantwoorden vragen. En dan zie je ook de ontwikkeling en helpen werkgevers elkaar door ervaringen uit te wisselen. 'Dat probleem had ik een tijdje terug ook en toen heb ik het zo opgelost.’ Het komt ook voor dat er binnen dezelfde organisatie contacten gelegd worden. Dat gebeurde in regio Zwolle een keer tussen verschillende afdelingen van de Belastingdienst.

Tips en ervaringen

  • Kom een keer kijken in regio Zwolle. Dat heeft de regio Arnhem-Nijmegen ook gedaan voordat er een eigen matchtafel werd opgezet. Bedenk wel dat elke arbeidsmarktregio weer anders is. Dus wat in de ene regio werkt, werkt ergens anders misschien minder.
  • Ga het gewoon doen, bij voorkeur per sector en per regio.
  • Kijk niet alleen naar cv’s, maar nodig kandidaten uit.
  • Zorg dat je weet wie bevoegd is om mensen aan te nemen; een HR-adviseur kan bijvoorbeeld alleen adviseren.
  • Elkaar face-to-face ontmoeten zorgt voor meer goodwill. 
  • Wees realistisch in je verwachtingen. Bij de overheid zoek je toch al gauw mbo4-niveau. Maar die kandidaten komen in deze krappe arbeidsmarkt bijna vanzelf aan een baan.
  • Doe in elke bijeenkomst ook aan kennisdeling, zodat werkgevers die geen kandidaat aannemen er toch iets van opsteken.
  • Kijk wat bij een kandidaat past; de een gaat zo voor een groep staan, terwijl de andere meer gebaat is bij een interview. 

Kijk naar wat iemand wél kan

Tot nu toe zijn er al 9 mensen geplaatst en de 10e zit in de pijplijn. Pelgrom wijst erop dat de benodigde randvoorwaarden het plaatsen van deze kandidaten niet makkelijk maakt. ‘Zo kreeg iemand die niet kan reizen omdat dat te veel prikkels geeft een thuiswerkplek bij Rijkswaterstaat. Doordat werkgevers goed meedenken over oplossingen ontstaan er unieke kansen om samen tot een goede match te komen.’ Van Ringen is dan ook blij met de deelnemende werkgevers. ‘Ze hebben allemaal hart voor de banenafspraak en kijken echt naar wat er wél mogelijk is.